‘Türkiye için önemli bir kilometre taşı oldu’

MEHTAP GÖKDEMİR Ankara – Özel, dün DEM Parti eş genel başkanlarının CHP’yi ziyareti sonrası gerçekleştirilen ortak basın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine ilişkin soruları yanıtladı. Özel, tartışma konusu olan ‘boş koltuk’ sorusuna, “Aşılmış krizleri yeniden konuşmak anlamlı değil. Orada ortaya çıkan tablo ve aramızdaki görüşmeden sonra Sayın Erdoğan’ın CHP’ye bir ziyaret yapma talebini iletmesiyle birlikte olabilecek en iyi şekilde çözümlenmiş oldu” karşılığını verdi.

‘Sonucu takip edeceğiz’

Özel, görüşmeye ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Biz kamuoyunun gündeminde ne varsa hepsini Sayın Erdoğan ile konuşma imkanı bulduk. Benim ortaya koyduğum gündemlerin tamamını kendisi dinledi, heyetinde bulunan arkadaşlar not aldılar. Ben bu toplantının Türkiye demokrasisi açısından önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade etmek isterim. Siyasetçilerin el sıkışmadığı dönemlerin sonu demokrasi için hep felaket olmuştur. 1977 ve 80 arası iktidar ile ana muhalefetin el sıkışmadığı, konuşmadığı bir dönemdi. Ana muhalefet ile iktidarın ve bütün siyasi partilerin birbirleri ile konuşabilen, el sıkışabilen -her şeyde anlaşmak mümkün değildir- ama tartışabilen bir çizgide kalmalarını son derece önemli buluyoruz. Görüşmedeki tartışmaların nasıl sonuç verdiğini önümüzdeki günlerde, haftalarda biz de takip edeceğiz.”

CHP lideri, Erdoğan’a ilettiği Deprem Bakanlığı kurulması önerisine ilişkin de “Partimizden talep olduğu takdirde Deprem Bakanlığı’na bir bakan yardımcısı vermeyi de siyasi açıdan değil, insani açıdan, vicdani açıdan almamız gerekli sorumluluk olarak görürüm” dedi.

Namık Tan’ı Sezer önerdi

Erdoğan görüşmesinde Özel’e, büyükelçi kökenli İstanbul Milletvekili Namık Tan eşlik etmişti. Özel, Tan’ın isminin kim tarafından önerildiğinin sorulması üzerine şunları söyledi: “Ben Sayın Cumhurbaşkanını ziyaret etmeden önce seçilmiş son tarafsız Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer’e bir ziyarette bulundum. Kendisinin uyarısı oldu. Cumhurbaşkanlığının özel kaleminin (Hasan Doğan) ve protokol müdürünün büyükelçi olduğunu, onun için benim de partimde bulunan büyükelçilerden birini görevlendirmek suretiyle bu protokol akışını, randevulaşmayı ve devamını özel kalemimizle koordineli bir büyükelçinin götürmesinin doğru olacağını ifade ettiler. Ben de Namık Tan’ı bu konuda görevlendirdim. Milletvekili grubumuzdaki tek büyükelçidir kendisi.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir